Eriteenistuse snaiprist ja jahimehest sai salaküttimise vastane vegan

“Mul on oskused, et minna ja peatada nende loomade tapmine.”

Damien Mander is the founder of the International Anti-Poaching Foundation (IAPF)
Damien Mander on Rahvusvahelise Salaküttimise Vastase Fondi asutaja (IAPF: International Anti-Poaching Foundation).

Endine eriteenistuse snaiper ja jahimees avaldas, miks ta lõpetas loomade tapmise ja alustas nende kaitsmist, inspireerivas Miljoni Dollari Vegan (MDV: Million Dollar Vegan) videos.

Miljoni Dollari Vegan (MDV) on eestkosteorganisatsioon, mis julgustab ja toetab inimesi, et need võtaks vastu 31-päevase väljakutse ja prooviks täistaimset toitumist. MDV on varem välja pakkunud, et annetab miljon dollarit heategevuseks, kui paavst Franciscus või Donald Trump väljakutse vastu võtaksid.

Osavõtjatele pakutakse retsepte, tervise- ja toitumisalast nõu ning neile antakse tasuta Vegan Stardikomplekt, mis sisaldab toitumiskava ja vihjeid, kus einestada, ning vastuseid trikiga küsimustele.

“Macho kaitsekiht”

Damien Mander, Rahvusvahelise Salaküttimise Fondi asutaja, rääkis MDV-le, kuidas tema vanemad lahutasid, kui ta oli väike laps, ning ta vahetas kooli. Uues koolis sai ta iga päev peksa, mis pani teda tahtma olla “macho, kõva mees”, et vältida uuesti sellesse olukorda sattumist. Ta lisab, et võib-olla ta “pidi selle protsessi läbi tegema”, et olla see inimene, kes ta on täna.

“Tead, ma tahtsin meeleheitlikult suureks kasvada ja saada sellist macho tunnustust,“ ütleb ta. “Ja see on tegelikult põhjus, miks hakkasin jahimeheks. Püüdsin oma kaaslastes esile kutsuda mingit sorti ürgset austust ja nii võtsin sihikule endast nõrgemad.”

“Kui saaksin ajas tagasi minna, kas teeksin midagi teistmoodi? Ei, sest.. see annab mulle tugeva hääle rääkimaks sellest, kes ma kunagi olin. Vaata, kolm aastat Iraagis annab sulle teistsuguse objektiivi, mille kaudu maailma näha, ja see macho kaitsekiht minu ümber, see purustati Iraagis. Kui sa näed mingite inimeste riigi ja kultuuri hävitamist ja tead, et oled selles osaline, misiganes põhjusel, võitlemas mingis vanade meeste tülis.”

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=07YDR1HrZh4[/embedyt]

Aeg järele mõelda

Ta ütles, et sellest kõigest eemaldumine andis talle “aega järele mõelda” – ja see järele mõtlemine viis enesearenguni. Mander ei pidanud pärast Iraaki enam kunagi jahti, öeldes, et ta “teab, mis tunne on olla jahitav.”

Ta läks Aafrikasse, kus ta nägi vahtide tööd, kes võitlesid salaküttimise vastu ja kaitsesid loomi vähese rahalise tasu eest – olukord, mis teda inspireeris, “maailmas, kus on raske olla tõeliselt inspireeritud”.

Ta õppis tundma neid loomi, keda põhjuseta kütiti ja tapeti – elevandid, ninasarvikud ja paljud teised – ning ta ütleb, et tal on oskused, et minna ja peatada nende loomade tapmine. MDV andmetel inspireeris see reis teda asutama Rahvusvahelist Salaküttimise Vastast Fondi (IAPF: International Anti-Poaching Foundation). Varsti pärast seda otsustas Mander, et lihasööjana ei ole ta salakütist parem ja hakkas koheselt veganiks. 

“On kahetsusväärne, et maailm vajab mehi nagu mina, koos mu oskustega, et kaitsta elusloodust,” ütleb ta. “Kuid oleme midagi teinud, et hakkama saada. Ja see on nüüd edasi arenenud.. meil on kasvav naiste armee*, kes arendavad oma kogukondi ja kaitsevad selle käigus tuhandeid ruutkilomeetreid maad. Ja nendes piirkondades on kõik olemas.. kogu see elurikkus, millest sõltub meie tulevik tsivilisatsioonina. 

*Naiste armee on Akashinga (mis tähendab “vaprad”) – kogukondlik looduskaitsemudel, mis annab jõudu ebasoodsas olukorras olevatele naistele, et taastada ja hallata põlisloodusalade võrgustikku. James Cameron tegi just äsja Akashingast lühifilmi.

Plant Based News, 22. aprill 2020