Itaalia suurim jahindusmess tühistati seoses murega liikide vähenemise pärast

Seda on nimetatud tugevaks hoobiks jahisektorile.

Eelmistel HiT üritustel pakuti trofeejahi reise, mis olid orienteeritud kaitsealustele liikidele. Foto: Adobe Stock

Põhja-Itaalias asuv Vicenza linn ei korralda enam riigi suurimat jahindusmessi HiT Show (Hunting Individual Protection Target Sports).

Italian Exhibition Group (IEG), mis korraldab messe ja kongresse üle Itaalia, andis teada, et jahimess HiT ei naase Vicenza ürituste kalendrisse.

Üldises postituses, milles kirjeldati aasta uuendusi, viitasid nad keskkonnaväärtustele kui põhjusele, miks jahindusmessi uuesti ei kavandata.

Humane Society International/Europe (HSI/Europe) andmetel on HiT Itaalia suurim jahinäitus, mis võtab igal aastal vastu tuhandeid külastajaid. Lisaks esitlevad umbes 500 väljapanijat mitmesuguseid relvi, jahitrofeesid ja muud verise meelelahutusega seotud atribuutikat.

“Tervitan IEG Italian Exhibition Groupi otsust mitte enam korraldada Itaalia suurimat jahindusmessi HiT Show, millel oli aastas 40 000 külastajat ja sadu rahvusvahelisi väljapanijaid,” ütles HSI/Europe Itaalia direktor Martina Pluda oma avalduses.

Põhjus tähistamiseks

HiT Show ärajäämist peetakse tugevaks hoobiks trofeejahi sektorile. Lisaks on see selge märk, et avalik arvamus sellist tegevust enam ei toeta.

HSI/Europe poolt läbi viidud küsitluse kohaselt on 88% itaallastest metsloomade trofeejahi vastu. “Euroopa Liidu trofeekütid tapavad üle maailma tuhandeid metsloomi, sealhulgas ohustatud või eriti ohustatud liike, kusjuures Itaalia on üks peamisi trofeejahi sihtkohti,” selgitas Pluda.

Pluda märgib, et HSI/Europe on uurinud varasemaid HiT üritusi, kus paljud väljapanijad pakkusid trofeejahi reise kaitsealuste liikide tapmiseks. Mittetulundusühing nimetas seda bioloogilise mitmekesisuse kasvava kriisi tingimustes vastutustundetuks ja ebaeetiliseks.

HSI/Europe juhib ka kampaaniaid, et keelustada jahitrofeede import EL riikidesse. On lootust, et selline samm vähendab nõudlust jahipidamise järele ja säästab omakorda juba niigi ohustatud liike edasisest arvukuse langusest. Itaalias taotleb rühmitus kaitsealuste liikide jahitrofeede impordi, ekspordi ja reekspordi üldist keelustamist. See hõlmab ka aafrika elevante ja must-ninasarvikuid.

Selleteemalise seaduseelnõu esitamisega oleme astunud esimese sammu. Usun, et järgmine valitsus soovib koos meiega ja Itaalia rahvaga selle eesmärgi saavutamiseks tööd teha,“ ütles Pluda.

HSI/Europe algatas impordi lõpetamiseks ka avaliku petitsiooni, mis on alates selle loomisest kogunud enam kui 46 000 allkirja.

Trofeejahi keskkonnakulud

Trofeejahti peetakse ohuks bioloogilisele mitmekesisusele, kuna jahimehed eelistavad sageli  eksootiliste liikide tapmist. Mida haruldasem loom, seda prestiižsem on looma tapmine, mis seab juba kaitstud või ohustatud loomad suuremasse väljasuremisohtu.

Mõned väidavad, et trofeejaht toetab kaitsealaseid jõupingutusi populatsiooni kontrolli ja maksustatava tulu kaudu. Lisaks väidavad nad, et seda saab kasutada keskkonnaalgatuste toetamiseks.

See arusaam on laialdaselt kahtluse alla seatud. Eksperdid väljendavad muret selle üle, kuidas muljetavaldavate isendite hävitamine seab liigid tervikuna hävimisohtu. Selle põhjuseks on populatsioonide nõrgestamine, mis teeb nad kliimakriisi mõjude suhtes rohkem haavatavaks.

Londoni Queen Mary ülikooli teadlane Robert Knell on varem öelnud: „Kui keskkonnatingimused muutuvad – kui muutub hooajaliste sademete hulk või on soojemad temperatuurid, suureneb väljasuremise oht järsult isegi tervetel loomapopulatsioonidel, keda trofeejaht pealtnäha ei mõjuta. Kuid kui loomad tapetakse enne, kui nad saavad oma “häid geene” levitada, vähendab see populatsiooni üldist sobivust ja vastupidavust.”

Trofeekütid võtavad sageli sihikule liigi suurimad ja võimsaimad isendid, et saada esteetiliselt kõige muljetavaldavamad trofeed.

Üleskutsed jahitrofeed ülemaailmselt keelustada

Trofeejahi peatamiseks algatasid 137 looduskaitse- ja loomakaitseorganisatsiooni selle aasta alguses kampaania. Eesmärk on kehtestada trofeede impordile täielik ülemaailmne keeld – kui jahimehed ei saa oma tapmiste suveniire säilitada, hakkab vähem jahimehi tapmises osalema.

Varasemad katsed saada valitsuse toetust sellisele sammule põhinesid eetilistel kaalutlustel. Need jäid suures osas tähelepanuta. Viimane kampaania keskendub aga keskkonnamõjule, mis tuleneb ohustatud loomade tapmisest, topiste tegemisest ja transportimisest üle maailma.

Itaalia on varem olnud oluline kaitsealuste liikide trofeede importija. HSI/Europe väidab, et aastatel 2014–2020 importis riik 437 artefakti üldtunnustatud kaitsealustest liikidest. Nende hulgas oli ka kriitiliselt ohustatud must-ninasarviku suveniir.

Üritused nagu Vincenza HiT jahinäitus pakkusid platvormi selliseks impordiks, kuid enam mitte. IEG ei vastanud lisakommentaaride saamise palvele.


Allikas: https://plantbasednews.org/news/environment/italy-hunting-fair-canceled-species-decline/