Pressiteade: Eesti Loodusturismi Ühing toetab ettepanekut põtrade küttimismahte vähendada

Jahimehed on põtradest juba pooled ära tapnud

Loodusturismi ühingu liikmed, kelle hulgas on loodusgiidid ja loodusfotograafid, kinnitavad, et põtradega kohtumine Eestis metsades on tunduvalt vähenenud. Kui varasemalt oli põder Eesti looduses üsna tavaline, siis viimastel aastatel on olnud juhtumeid, kus isegi nädala aja jooksul vaatamata intensiivsele otsimisele põtra metsas kohata ei õnnestu.

Põtrade intensiivne küttimine algas uue jahiseaduse kinnitamisega 2013 aastal. Hinnanguliselt on 7 aastaga põtrade arvukus langenud kaks korda ehk 20000 pealt 10000 peale. 2019 aastal jäi ette antud jahilimiit täitmata ligi kolmandikul Eesti jahiseltsidest, kusjuures aastaga on täitmata limiidiga jahiseltside arv kasvanud kaks korda. See viitab tugevale arvukuse languse trendile, mis on tingitud aastatepikkusest üleküttimisest.

Põder on meie metsade suurim loom, kellel täita tähtis ökoloogiline roll ja tema kohtamine pakub unustamatuid elamusi nii kohalikule loodusesõbrale kui Eesti väliskülalistele. Põdra arvukuse edasine langus teeks kodumaist faunat vaesemaks ja vähendaks Eesti loodusturismi konkurentsivõimet. Kutsume üles põtrade küttimislimiite oluliselt vähendama, et peatada Eesti suurima imetaja arvukuse järsk langus.

Loodusturismi ühingu kontaktisikud:
Bert Rähni – 5137141
Eleri Lopp-Valdma – 58437752